Diferansiyel Tanımı ve Elemanları

Diferansiyel ve Elemanları Hakkında Kısa Bilgi


Diferansiyel (defransiyel, differential) bir aktarma organı olup motorda başlayan hareketin vites kutusu ve şafta iletimi ile sonlandığı noktasıdır. Diferansiyele kadar dairesel ulaşan hareket diferansiyel ile doğrusal bir harekete çevrilmektedir. Aracın hem momentine hem de süratine tesir edebilmesi ve viraj emniyetini sağlayabilmesi de diferansiyeli özel kılar.

Ayna Mahruti

Kabaca bahsetmek gerekirse diferansiyel bir dişli kutusudur. İçerisinde hareketin ana aktarıcısı Ayna Mahruti Dişlisi bulunmaktadır.

Diğer önemli bir eleman ise viraj emniyeti ve dönüş rahatlığı sağlamak amacı ile tasarlanmış olan Istavroz Kutusudur. Otomobil virajı alırken, dairesel yol izler ve bir yay çizer. İşte bu yayı çizerken dışta kalan tekerleklerin çapı daha geniş bir daire yayı çizeceğinden, yani daha fazla mesafe katedeceğinden içte kalan tekerleklerden daha hızlı dönmelidir. Diferansiyel her iki aks ile aynı zamanda çalışırken aksların farklı hızda dönmelerini sağlayarak virajlarda stabilite sağlar.

Diferansiyel iki tekerleğin arasında yer alır. Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her çift teker için ayrı ayrı iki tane difransiyel bulunmaktadır.