Periyodik Bakımlar

Motor Bakımı


Oto Revizyon denince akla gelen ikinci periyodik bakım motor ve aracın özel bakım hizmetleridir. Bunların başında motor yağı değişimi, yağ filtresi, yakıt filtresi ve polen filtresi değişimleri ile direksiyon, hidrolik yağı, antifiriz ve camsuyu ikmali de bu periyodiklerin içine girmektedir. Ayrıca araçta gresörlükler var ise gerekli periyodiklerde bu gresörlüklerden gres ile yağlanmalıdır.

Motor yağlarının değişim kilometrelerinde önerilecek ve kullanılacak yağlar özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir (mineral, sentetik, tam sentetik vs). Örneğin araç için önerilmiş yağ şayet 10W-40 ise değişim kilometresi 10.000 km olmalıdır. Şayet önerilmiş yağ 5W-40 ya da 5W -30 gibi tam sentetik bir yağ ise 20.000 km hatta 25.000 km’e kadar çıkabilmektedir..

Motor yağı değişim periyodu geldiğinde yağ ile birlikte yağ filtresinin kesinlikle değiştirilmesi gerekir.

Hava filtresi ise yağ değişiminden bağımsız değiştirilebilir.

Yakıt filtresinin gereken kilometrede muhakkak değişimi önerilir..

Polen filtreleri araç içindeki hava sirkülasyonu ve hoş olmayan dış kokuları ve tozları önlemekte çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple periyodikler içinde değişimi çok önemlidir.

Motor bölmesinde değişimi gereken diğer yağlar arasında hidrolik, varsa debriyaj, direksiyon yağları da gereken kilometrelerde değişmelidir…

Özellikle antifiriz, sanılanın ve bilinenin aksine, araçta sadece kış aylarında değil, yaz ve kış sürekli kullanılması gereken bir koruyucudur. Periyodik olarak antifiriz yoğunluğunu bome ile belirlemek gereklidir..